Co vás napadne, když se řekne „uzavřené srdce“? Tito lidé zpravidla myslí jen na sebe, na své vlastní blaho, jsou bezohlední, chovají se stylem „po mně potopa“, pouze si užívají života nezřízeným způsobem, hromadí majetek, využívají druhé lidi podobně jako otroky, manipulují s nimi a někdy jsou schopni i závažných trestných činů vraždy či jiných forem násilí. Lidé s uzavřeným srdcem jsou s nadsázkou řečeno chorobným vředem, který mrzačí lidské společenství, ale cílem není odstranit ten vřed, nýbrž poskytnout možnost k jeho léčení a nápravě.
Každý člověk se může změnit k lepšímu, pokud chce, a měl by také k tomu mít vhodné podmínky, to znamená je důležité nabídnout pomoc řešit jeho problémy a mít snahu o zlepšení situace. Lidé s uzavřeným srdcem žijí obvykle ve strachu, mají nějaký vnitřní problém, schází jim dostatečné sebevědomí a také dostatek pozitivních informací. K této práci na sobě se ale hodí i řada pomůcek, mezi něž patří i vážná hudba.
Ano, je to tak, i docela „obyčejný“ koncert vážné hudby v Praze dokáže měnit lidskou psychiku a nabádat k řešení vlastních problémů, což je ještě účinnější, pokud se takovému jedinci věnujeme s otevřenou myslí, upřímně a nezištně. Tito lidé totiž potřebují mít vedle sebe vzor a vědět, že to jde i jinak, a že mohou lidem kolem sebe důvěřovat, protože právě důvěra je klíčová k prolomení uzavřeného srdce, bariér kolem něj.
Velkou výhodou vážné hudby je její nesporná kvalita, považte, že se dodnes úspěšně hrají skladby mistrů staré i tři stovky let, tato hudba neupadla v zapomnění, což nelze říci o mnoha skladbách současné populární či jiné hudby, které pohltil zub času. A vyslechnout si takového Vivaldiho, Mozarta, Bacha, Ravela, Smetanu či Dvořáka zahrané špičkovými hudebníky z pražského symfonického orchestru Czech collegium, může být přínosem třeba i pro vás.